Prema poslednjim studijama objavljeniim u časopisu Science čovek i pas su prijatelji već 11.000 godina. Prema toj studiji, analiziran je DNK pasa i prema njoj pas je pripitomljen oko kraja poslednjeg ledenog doba odnosno u doba mamuta.
Prema Gregoru Larsonu ko-autoru studije sa Oksforda, psi su naši najstariji i najbliži životinjski partneri. Uz pomoć DNK drevnih primeraka pasa možemo početi da razumemo kada i gde je počela ta veza.
Smatra se da su psi evoluirali od vukova, kao i da su najverovatnije osetili želju da se približe ljudima tražeći hranu. Kada su bili pripitomljeni, mogli su služiti ljudima kao čuvari imanja i pratioci u lovu. Rezultati istraživanja sugerišu da svi psi potiču od jedne istrebljene rase vukova, ili možda njih nekoliko koji su usko povezani.
Prema istraživanjima o kojima piše Gardijan krajem ledenog doba je postojalo čak pet genetskih različitih grupa pasa. Kada su urađena dodatna istraživanja naučnici su došli do otkrića da moderne rase poreklom iz Evrope, kao što su nemački ovčar ili irski terijer mešavine dve drevne vrste vukova – one sa istočnog dela i jedne iz severne Evrope. Prema istom istraživanju jedna od rasa koja ima tragova onih iz ledenog doba je i malena čivava, ali takođe i rodezijski ridžbek koji ima poreklo iz druge ledene grupe iz Rusije.
Bez obzira na sva istraživanja, ostaje i dalje misterija gde su i kada tačno pripitomljeni prvi psi.
Izvor: http://hr.n1info.com, www.blic.rs
Pročitajte još: INFO